HABER DETAY

02 Mart 2009 15:51

Grappa'nın 600 yıllık öyküsü

Yoksul çiftçilerin üzüm posalarından elde ettiği, bugün ise en seçkin masaların vazgeçilmez içkisi Grappa, 600 yıllık bir geçmişe sahip.

Grappa, şarap yapım sürecinden artanlardan yani üzümün kabuğu, sapı, çekirdeği ve posasından damıtılarak elde edilen bir çeşit brandy... İtalyancada "vinacria" olarak adlandırılan posaya biraz su eklenmesi ve bu karışımın önce fermante edilip, sonra damıtılmasıyla üretilen Grappa'nın öyküsü bun­dan 600 yıl öncesine dayanıyor.

15. yüzyılda İtalya'nın Toskana ve Vencto bölgesinde, üretimine katkıda bulundukları şarabı almaya parala­rı yetmeyince, çareyi üzümün posasını damıtmakta bulan çiftçiler uzun ve yorucu bir günün sonunda ağ­rıyan kaslarını rahatlatıp, yorgunluklarını alan alevli ve sert 'grappa'nın tadına ilk varanlar oldu.

Çiftlik ha­yatı geliştikçe çiftçiler de bu vahşi içkiyi daha geniş kitlelere sevdirecek şekilde ehlileştirme ihtiyacı duydular ve hasadın ardından posayı aylarca bekletmeden, iyi meyveleri de ekleyerek ve damıtma teknikleri kullanarak sert grappa'yı daha rafine bir ha­le dönüştürdüler.

Şimdi tatlı grappa'lar revaçta

Son dönemde yapılan modern grappa'larda yüksek kaliteli olgun üzümlerin kendileri de posalarıyla birlikte üretimde kullanılmaya başlandı ve böylece daha tatlı lezzetli grappa'lar piyasaya çıktı.

Bugün grappa üzerine yoğunlaşan üreticiler yüzyıllardır geliştirdikleri özel teknikler ve damıtma metotlarıyla çok kaliteli grappa'lar üretebilmekteler. Grappa o benzersiz lezzeti­ni alması için modern ekipmanlarla 4-8 saat süren damıtılma işleminin ardından 6 ay kadar fıçılarda bekleti­liyor. Şarapta olduğu gibi grappa da farklı üzüm çeşitlerinden varietal olarak üretilebiliyor. Arlık Grappa Cabernet'den Garppa Sangiovese'ye kadar farklı grappa'ları bulmak mümkün. Dolgun üzümlerin fermante edilmesiyle yapılan daha yumu­şak içimli grappa'ya "acquavite d'uva" adı veriliyor. İkinci bir damıtma işlemine de tabi tutulan ve kimi za­man meşe ya da akasya fıçılarda dinlendirilen acquavite d'uva, posadan üretilen standart grappa'dan daha taze bir aroma ve daha az taneye sahip.

‘Grappa'yı koklamak bile başlı başına bir deneyim

Grappa o denli zengin aromatik ayrıntılara sahip ki, bazıları için onu koklamak bile başlı başına bir deneyim. Grappa bardağı olarak satılan küçük silindir şeklindeki bardaklar, shot olarak yuvarlamaya uygun olmalarına rağmen içkinin derin tadını almaya pek de uygun değiller. İçkinin döndürülmesini gerektiren dev ve uzun bacaklı brandy kadehleri de alkolü iyice yoğunlaştırdıklarından grappa için tercih edilmiyor. İyi bir grappa'nm tadına varmanın en iyi yolu aroma­ları arttırmak üzere tasarlanmış, küçült "eaux-de-vie" bardaklarını kullanmak.

Grappa, kuzenlerinin aksine soğuk içiliyor

Grappa, brandy ailesindeki kuzenlerinin aksine soğuk içilmeye daha uygun bir içki. Hatta yüksek alkol oranı (42-45 derece) nedeniyle donmayacağından buzluk­ta da saklanabilir. Grappa çoğunlukla yemek sonrası içilen hazmı kolaylaştırıcı bir içki olsa dayemek önce­sinde özellikle havyarla mükemmel uyum sağlar.

Dünya grappa üretiminin yarısı Venedik'ten

Birkaç damla grappa, İtalyanların en ünlü tatlısı ‘tiramisu'nun lezzeti­ni arttırmak için de kullanılıyor. Grsppa'yı kah­veyle de içen İtalyanlar üzerine grappa eklenmiş kahveye ‘caffe coretto' adını veriyor, sade kah­venizi bitirdikten sonra birkaç damla grappa ek­lenerek telvelerinin de içilmesi ise ‘rasentin' olarak adlandırılıyor. Dünya grappa üretiminin yarıya yakını Venedik'in de dâhil olduğu İtalya'nın Veneto bölgesinde gerçekleşiyor. Grappa İtalyanların buluşu olsa da benzer türde üzüm brandy'Ieri, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde de üretiliyor. Grappa'nın kardeşlerini Fransa'da ‘marc', Almanya'da da ‘testerbranntwein' adı altında bulabilirdiniz. Grappa'nın keskin lezzetine yabancı olanlar için çeşitli aromalarla tatlandırılmış, grappa'lar da var. İster doyurucu bir yemeğin ardından, ister bir tiramisunun katmanları arasına karışmış olarak, grappa üzümün karmaşık doğasını rafine sofralara taşıyor.

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik