KÖY FIRINI YAPIYORUZ

KÖY FIRINI YAPIYORUZ 1. BÖLÜM:

10 Ağustos 2009

KÖY FIRINI YAPIYORUZ..

SAYIN ZİYARETÇİLERİM,

BU YAZI VE DAHA BİRÇOK YAZILARIMI BİR WWW.hobibahcesi.org web sitesinde bulabilirsiniz .

BEKLERİM EFENDİM..


Bir Anadolu çocuğu ve uzun yıllar turizm sektöründe görev yaptığım için yurdumuzun her köşesine gitme imkanı buldum. Gezdiğim şehir ve köylerde, evlerin bahçesinde ki fırınlar da pişen ekmeklerin kokusuna denk geldiğimde o dayanılmaz kokuya yönlendim  ve  köylü teyzelerimden utanmadan sıkılmadan bir parça sıcak ekmek vermelerini istedim. İstedim çünkü  o  mis gibi ekmek kokusuna dayanamıyorum.       Uygun ortam ve bahçem olsa bende Fırın yapmayı çok istedim. İstanbul gibi büyük bir şehirde apartman dairesinde yaşayan insanların bunu yapması mümkün değildi.

Emekli olduktan sonra imkanlarımı zorlayarak aldığım arsada ilk yıl değişik türde bodur meyve ağaçları dikim ve bakımı ile uğraştığım için başka bir iş ile ilgilenemedim. Ama fırın yapımından da hiç  vazgeçmedim.

Yazımda bizlere Örnek  olacak fırın resimlerine de yer vereceğim.

Bu yaz fırın yapımına sıra geldi. Öncelikle yaptığım iş fırın modelleri ve yapımı konusunda bilgi edinmek için internette araştırma yaptım. Ancak ülkemizde bölgelerine göre değişen tandır ve fırın yapımı konusunda bir iki web adresinden başka bir şey yok. Bu arada Meyveli tepe adında bir sitede kubbeli tarzda bir fırının inşaatı konusunda resim ve detaylı yapım bilgileri olduğunu gördüm. Meyvelitepe web sitesinden aldığım Forno Bravo isimli bir siteye girdiğimde ücretsiz fırın planı bulunduğunu gördüm. Planları indirdim. Malum bende ilk defa fırın yapacağım nasıl yapıldığını öğrenmem gerekiyordu.

İnşaat Planı ve malzeme temini.

Okuduğum yazı ve gördüğüm fırın resimlerini inceledikten sonra fırın inşaatını yardımsız olarak yapıp yapamayacağıma karar verdim.

Fırını planda verilen ölçülere göre kağıt üzerine de çizdim ve gerekli malzemelerin tahminen ne kadara mal olacağının hesaplarını yaptım. Malzeme ve fiyat araştırmasına geçtim. En uygunmalzeme  fiyatları nı Koçtaş da  buldum. Ateş tuğlalarını ve Şamot’u Koçtaş tan satın aldım. Koçtaş yüz TL üzerinde ki alışverişler için 5 taksit uyguluyor olması da bütçemi daha az zorlayacağı için daha çok tercih nedenim oldu. 

Örnek  

Önemli Not: Fırın yapımı ile ilgili malzemeler her yerde bulunabilen inşaat malzemelerinden olmadığı için bulduğunuz satıcılarda da çok farklı fiyatlar ile karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle almadan önce kesinlikle birkaç satıcıdan fiyat alın ve ona göre malzeme alımı yapınız. İstanbul- Eminönü’ nde bulunan soba malzemesi satıcıları 1 torba 25 kg ŞAMOT’un fabrika satış fiyatı 10.00 TL iken 25.00 TL ile 40.00 TL arasında değişen fiyatlar istemeleri fahiş fiyat konusunda rekor kırarak Alışveriş yapılmayacaklar listesinin başında yer aldığını bilmenizi isterim, Eminönü’nden uzak durun.
 

2.BÖLÜM

Forno Bravo ya ait planlarında birkaç değişik fırın ölçüleri bulunmakta ancak ben onların içinden ihtiyaçlarıma göre en uygun ölçüye karar verdim.
Yeni soru: Fırını bahçenin neresine inşa edeceğim? Fırın nerede olursa en iyi yanma ve baca çekişi sağlar hakim rüzgar yönü gibi sorulara cevap vererek en fonksiyonel kullanımı nasıl elde edebileceğimi epeyce düşündüm. Sonunda bahçede hakim rüzgarın esiş yönüne de dikkat ederek fırın yerini belirledim.

İNŞAAT BAŞLANGICI :

1) Önce inşa alanını ölçülere göre kazık ve ip ile sabitledim. Toprağın üstünde ki yumuşak toprağı kaldırdım. Önce ki tarihlerde su kanalı yapmak için aldığım ama kullanmadığım beton blokları planda ki ölçülere göre aralıklı olarak dizerek boşluklara demir donatı yaptım. kalıp çaktım ve beton atarak sabitledim. Bütün inşaat bittikten sonra kalıp çakarak çevresini de 25 cm eninde beton ile kapatacağım.
 

Temel

 2) Zemin betonun kurumasından sonra 13.5’luk tuğla ile terazisine çok dikkat ederek 3 sıra tuğla ile duvar ördüm. Fırının alt kısmında oluşacak kapalı alanın odun ve malzeme koymak için çok uygun olduğunu düşündüğüm için 50 cm kapı boşluğu bıraktım. Kapı üstüne gelecek betona destek olması için de 6 mmx5cm x 70 cm ebatlarında ki lama demirini koydum. Bu demir betona bağlanarak kalacak. O bölgenin zayıf kalmasına engel olacaktır.

Duvar örme işleminden sonra iç tarafta kalan kısmın yani odunluğun iç sıvasını yapmam gerekiyordu. Ben ise bu işi ne yazık ki biraz acele ve unutkanlık ve acemilikten sıvayı yapmadan fırın tezgah betonu için kalıp tahtalarını çaktım. Betonu dökm

3) Beton kalıbını çakarken özellikle terazisinde olmasına dikkat ettim. Daha önce kalıp yapmadığım için karşılıklı olarak terazisinde ve eşit yükseklikte ayarlamak epey zamanımı aldı. Ama resimde görüldüğü gibi yaptım ve sabitledim.eden fark etsem de geri kalıbı sökemedim.

beton kalıbı

4) Kalıp üzerine önce gazete kağıdı örttüm ve 8 mm demirden 20 cm aralıklar ile demir hasır donatı döşedim ve yaklaşık 10 cm, kalınlığında beton döktüm.

5)  kuruduktan sonra çevresine iki sıra harman tuğla ördüm. Ancak iki sıra tuğla ördüğümde ortaya çıkan havuzun derinliği yaklaşık 15 cm oldu. 140x120x15 ebatlarında ki havuza gereken cam ve tuzu temin etmenin zorluğunu ve maliyetlerini düşündüm. Bu nedenle ikinci sıra harman tuğlasını söktüm. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama sonucunu fırın yandığı zaman göreceğiz. İnşallah sorun olmaz.

6) Beton tezgah üzerine fırının iç genişliğinde bir çember çizdim çembere teğet olacak şekilde 4x10x20 ebatlarında ki ateş tuğlalarını dizdim. Fırının iç büyüklüğü ve şekli kabaca ortaya çıktığında çok hoşuma gitti.

7) Bu işlemeden sonra fırının giriş kapısı kemerini ördüğüm sırada bana destek olacak bir kalıp hazırlamam gerektiğini düşündüm. Boş bir zamanımda tuğla ve kapı ölçülerini dikkate alarak iki adet kapı kemeri kalıp tahtası yaptım.
 

Kapı kalıplarını tezgah üzerine götürerek tuğlalar ile deneme yaptım. İç kapı ebatları ve görüntüsü son derece güzel görünüyordu. Dış kapıyı iç kapıdan yaklaşık 5 cm  sağ 5 cm sol tarafa daha büyük yapmanın  uygun olacağını düşündüm.

Kapı kalıplarını tezgah üzerine götürerek tuğlalar ile deneme yaptım. İç kapı ebatları ve görüntüsü son derece güzel görünüyordu. Dış kapıyı iç kapıdan yaklaşık 5 cm daha büyük yapmanın daha uygun olacağını düşündüm.

 

 8) KUBBE KALIBI:
Fırın kubbesinin eğimli tuğlalarını örmeye başladığım zaman mastar ve dayanak olarak yerçekimi nedeni ile tuğlaların düşmesine engel olacak bir kalıp yapmaya karar verdim. Bu iş için büyük marketlerde ki paletlerin altına konan kartonlardan 3 tane buldum. Neden palet altı kartonu derseniz. diğer oluklu kartonlara göre çok daha kalın ve sert bir yapısı olmasından dolayı onları seçtim.


Kartonlara fırının iç yarı çapına göre ve ilk sıra ateş tuğlasının dik olarak konulacağını da düşünerek 20 cm yüksekliği kubbe gibi eğimli olmayacağı için o kısmı 90 C. geri kalan kısmını kubbe çemberi eğiminde ve 1. ve 2. şekilde ki çizimler de olduğu gibi çizdim ve kestim.
 

 

DEVAM EDECEĞİM

 

onrbaskan

Yaş : 61
Mesaj : 0

02 Eylül 2009 14:34

Sevgili Yazar,
Devamını bekliyoruz. Çok ilgimi çekti.
Teşekkürler.
O.Baskan

KARAKAPO

Yaş : 60
Mesaj : 0

06 Eylül 2009 23:42

dEĞERLİ ZİYARETÇİ
FIRIN YAPIMINA İLGİ DUYDUĞUNUZA SEVİNDİM. ZAMAN BULDUKÇA BLOĞUMA BAKABİLİRSENİZ. FIRININ TÜM DETAYLARINI ANLATACAĞIM. 
SAYGILARIMLA ÇOK TEŞEKKÜRLER

kurtka

Yaş : 60
Mesaj : 0

19 Eylül 2010 09:41

BU YAPIMIN DEVAMINI GÖREMEDİM, NEREDEN ULAŞABİLİRİM?

KARAKAPO

Yaş : 60
Mesaj : 0

21 Eylül 2010 17:04

Fırın yapımına gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler. Uzun zaman önce oluşturduğum yazıma devam edeceğim. Lütfen bloğa girmeye devam edin. kısa zaman sonra devamı burada olacak.

cihatacar

Yaş : 30
Mesaj : 0

26 Ağustos 2011 04:02

fikir  süper  ama  bazı  fotolar çıkmamış  nasıl  ulaşabilirim  bende  yapmayı  düşünüyorum

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik