KÖY FIRINI YAPIYORUZ

KÖY FIRIN YAPIMI 2. BÖLÜM :

21 Eylül 2010


Kubbe kalıbı ortaya çıktı. Tabii bende bir merak acaba tezgah üzerinde nasıl duracak. Diyerek hemen kalıbı alıp bahçeye gittim. Sizde merak etti iseniz fotoğrafı aşağıda.
 

9) TABAN TAŞLARI :
Bu gün 25.07.2009 artık taban zemini ve taban tuğlalarını yerleştirmenin zamanı geldi.. Bu zamana kadar uğraştığımız basit inşaat işleri olmasına rağmen artık ciddi ciddi fırın işçiliğine başlıyorum. Umarım ki bir aksilik olmadan bu işi yapabilirim.

Duygu : Bu işi yaparken hissettiğim bir duygu yaşıyorum. Sanırım bir çok kişide de vardır. O da şu, bu noktaya kadar geldiğim halde işi bitirebilecek ve başarılı olabilecek miyim ve güzel olacak mı? Şeklinde heyecan duymaktayım. Ama bence ilk defa yaptığım bir iş olmasının verdiği heyecan ve meraktan kaynaklanıyor.Daha önce çeşitli yerlerden temin ettiğim kırık camları bir kutu içinde iyice küçük parçalar olana kadar kırdım ve beton üzerine serdim. her bölgede yerde aynı yükseltide olması açısından tesfiye ettim. Üzerine kaya tuzu olarak satılan tuzları döktüm yine mastar olarak kullandığım tahta ile iyice düz bir zemin elde edene kadar tefsiye ettim. Daha önce terazisine çok önem vererek döktüğüm beton burada işime yaradı diyebilirim.Taban taşlarının döşenmesi

Koçtaş tan aldığım taban tuğlalarını terazi ve takoz yardımı ile aralarında aralık ve yükselti bırakmamaya özen göstererek döşedim. Tabanın kaymasını ve kalkmasını önlemek fırın tabanı olan bölgeye ve son kenar sırasında ki taşları Şamot harcı kullanarak sabitledim. Diğerlerinin altında tuz ve cam var. Tüm tabanı iyice lastik tokmak ile dövdüm ki yerlerine yerleşsin. Elimden geldiği kadar düz bir satıh elde ettim.

Derz Şapı :
Şamot harç malzemesini aynı ölçülerde kum ve su koymadan kuru bir karışım yaptım sonra içine azar azar su katarak macundan az sulu kıvamına getirdim. Taban taşlarının tüm derzlerini ıspatula yardımı ile dikkatlice doldurdum. Çünkü şerbet tuğlanın her yerine bulaşıyordu. Bende leke kalmasın diye ıslak süngerle sildim ve kurumaya bıraktım. Yağmur yağabileceğini de düşünerek üstünü naylon ile örttüm.

Taban yerleşimi ve kapı

Taban üzerine çivi ve ip kullanarak fırın çemberini iç ve dış çap ölçülerinde daireler çizerek belirledim. Ayrıca iç ebatlarda bir mastar ve tabana dökülecek olan harçtan taban taşlarını koruyucu yaptım.

10) FIRIN KUBBESİNE BAŞLANGIÇ.

ÖNEMLİ BİR KONU :

Şamot Harcı yapımı :

1 Ölçü Şamot
1 Ölçü Çimento
1 Ölçü Kireç
3 Ölçü ince (dere)kumu.

Kendinize belirleyeceğiniz bir kutu, kova vs. gibi bir kabı ölçü olarak aldığınızda yukarıda yazılı miktarlarda ki malzemeleri leğen gibi bir kabın içine veya yere döküp kuru olarak iyice karıştırınız. Karışım iyi yapmışsanız kabın içindeki kuru harç tek renk gibi gözükmelidir. Bu sırada ortasını havuz gibi açıp içine su koyunuz. Yavaş yavaş karıştırarak suyu harca yedirmeye bakınız, kuru olduğunu düşünürseniz azar azar su koyarak karıştırmaya devam ediniz topaklar kalmamasına ve homojen bir macun gibi olana kadar karıştırınız. istediğiniz kıvama gelince birkaç dakika dinlendirirseniz daha iyi bir harç olduğunu ve yapıştığını göreceksiniz..

 

Not: Harcı ne çok kuru nede çok sulu yapmayın. Kuru olursa tuğla anında suyu çekiyor ve yerine oturtmak istediğiniz anda kuruyor tık tık vurarak yerine oturtmak istediğinizde harç kuruduğundan zorlanıyorsunuz. Sulu olursa tuğla üzerine koyduğunuz harç, tuğlayı yerine götürürken üzerinden
 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik