HABER DETAY

06 Kasım 2009 10:44

Acı bakla uzun ömürlü bir bitkidir

Acıbakla canlı renkleriyle göz alıcıdır. Bol bol güneş göreceği bir alan onun için idealdir.

Toprak: Nemli ve geçirgen topraktan hoşlanır. Daha çok kumlu toprakları tercih eder. Asitli ortam onun için en sağlıklısıdır.

Bakım: Bol bol güneş göreceği bir alan onun için idealdir. Yaz akşamlarının serin geçtiği yerlerde hiç düşünmeden bahçeye davet edebilirsiniz. Hava kirliliğinden etkilenmez.
Sizden fazla bir şey istemez. Faydaları saymakla bitmez. Havadan aldığı azotu, topraktaki diğer bitkiler için faydalı hale getirir. Gübre görevi görür. Soğuğa oldukça dayanıklıdır.

Üretim: Acıbaklayı tohumdan yetiştirmek istiyorsanız bu ay ekim zamanı. Ekimden önce, tohumları bir gece önceden suda bekletmeyi unutmayın. Toprağının nem tutan bir toprak olmasına dikkat edin. Çünkü çimlenmesini çabuklaştırır. Fazla su birikmesini de önleyin. Tohumu ektikten üç hafta sonra bitkiniz gelişme göstermeye başlayacak. Biraz gelişme
gösterdikten sonra daha büyük saksılara alabilirsiniz.15-20 derece sıcaklık bu dönem için idealdir.

Çiçekler: İlkbahardan itibaren çiçeklenmeye başlar. Çiçekleri uzun süre bitki üzerinde kalır. Sarı, mavi ve beyaz renkli çiçekleriyle göz alıcıdır. Çiçekleri dik salkım halindedir. Çok yapraklıdır. Yaprakları dilim dilimdir.

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik