HABER DETAY

22 Kasım 2009 10:46

'Binicilik sporuna 42 yaşında başladım'

Başkent Binicilik Kulübü'nün Yönetim kurulu Başkanı Mahmut Kızılkaplan, biniciliğe 42 yaşında başlamış. Bugün 53 yaşında ve pek çok derecesi var.

At binmenin bir yaşam şekli olduğunu ve ata bir kez binenin bir daha inmek istemeyeceğini söyleyen Mahmut Kızılkaplan, kulüplerden çok yetenekli sporcuların çıktığını, ancak bu sporcuların kontrollerinin çok iyi şekilde yapılması gerektiğini belirtti.

Binicilik yapmaya 42 yaşında başladığını ve artık yarışlara katılabilecek seviyede bir sporcu olduğunu vurgulayan Kızılkaplan, "Binicilikle, Atlı Spor Kulübü'nde tanıştım. Şu an 53 yaşındayım, ama hala öğrenmeye çalışıyorum. (B) Kategorisi'nde birçok derece elde ettim. Ama atın üzerinde olmanın keyfini, hiçbir şeyle kıyaslayamam. Bu gerçekten anlatılması çok zor bir duygu" diye konuştu.

Kendisiyle birlikte oğlunun da binicilik yaptığını ifade eden Kızılkaplan, "Kulüplerin, binicilik sporunun altyapısı olduğunu düşünüyorum. Biz de bu mantıkla yola çıkarak, kulübün huzurlu bir ortamı olmasını sağladık. Burayı sadece binicilik için kullanmak yerine, yaşam merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Biniciliğin Türkiye'de hak ettiği yerde olmadığı söyleyen Kızılkaplan, sözlerine şöyle devam etti: "Biniciliğin hak ettiği yeri bulması için çok zaman gerekiyor. Başarılı bir iş çıkarmak istiyorsak, sistemi doğru kurmak zorundayız. Binicilikte henüz bu sisteme sahip değiliz. Hocalarıyla, tesisleriyle, atlarıyla sistem yeniden yapılandırılmalı. Federasyonumuz, özellikle öğretmen-öğrenci ilişkilerini çok iyi kontrol etmeli. Eğer hocalık özveriyle yapılırsa, öğrencilerin sayısının da o oranda artacağına inanıyorum. Kulüplerden, bugüne kadar birçok başarılı sporcu çıktı. Maddiyat gerektiren binicilikte, sporcuların yapabilecekleri de bir noktaya kadar olabiliyor. İşte bu noktada herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Bu ilişkileri oturtursak ve sistemi yeniden yapılandırabilirsek, ülkemizin çok başarılı sporcular yetiştireceğine inancım sonsuz."

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik