HABER DETAY

08 Ekim 2010 15:01

10 cam altı resim ustasından biri o

Emine Yedikuvvet, "Cam altı resim çalışması çok zor bir sanat" diyor.

Türkiye'deki 10 cam altı resim sanatçısından bir olan Emine Yedikuvvet, bu sanatın çok emek ve vakit istediğini vurgulayarak, "Cam altı resim çalıştığınız zaman müzelik resim çalışmanız lazım. Tamamen camın arkasından tersten çalışılıyor. Tersten çalıştığımız için, ön yüzünde gördüğümüz renklere ulaşabilmek için arkasında en az 3 farklı renk tonu var. En büyük zorluğu ise resim bitinceye kadar çevirip bakma şansınız yok. Beyninizin iki tarafını da çok iyi kullanmanız gerekir. Ayrıca cam altı resim, dersi verilecek bir sanat değil. Çok uzun yılların sanat birikimi gerekiyor. Desen bilgisi, renk bilgisi ve çok gelişmiş bir hayal gücü gerekiyor. Bir cam altı resim yapmak çok uzun zaman alıyor. Örneğin, bir şahmeran resmim var. O şahmeran resmi için gece gündüz çalıştım ve 22 günde bitti. Sadece bir resim. Çizimi hariç, Cam altı resim öyle bir şey ki, resmin bittiği zaman ön yüzünde ne çıkacağını çevirip bakamayacağım için beyin gözü ile görüyorum. İnsanların cam altı resmi görmelerini istiyorum. Çünkü son derece zor ve çok özel bir çalışma" dedi.

Emine Yedikuvvet'in cam altı resimlerinden oluşan sergisi Ekim ayı sonunda TUYAP Sanat Fuarı'nda sergilenecek. Bahariye Sanat Galerisi ile çalışacak olan Yedikuvvet'in sergisinde 15 eser yer alacak.

Emine Yedikuvvet

Bakırköylü ressam olan Emine Yedikuvvet, 1957 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Yedikuvvet, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü okudu. 1981-1989 yılları arasında deri ve tekstil moda tasarımları yaptı. 1990 yılında kendi atölyesini açarak resim ve vitray sanatına ağırlık verdi. 46 resim sergisi ve yurt içi sanat festivallerine katıldı. 6 kişisel sergi açtı. Gülhane'de resterasyonlu tarihi bir otelin ve özel mülklerin duvar resimlerini yaptı. Kütahya Tarihi Adliye Sarayı, Kütahya Tarihi Çinigar, Aksaray İli Adliye Sarayı, İstanbul Şirinevler Ulu Camii, Cevahiroğulları Haramidere Malikanesi, İzmir İnciraltı Özdilek Oteli'nin de bulunduğu sayısız vitray çalışmaları Macaristan ve İsviçre'ye kadar uzandı. Uzun yıllar cam sanatını incelediği ve uyguladığı için, oldukça güç olması nedeniyle çok az sanatçının profesyonel anlamda çalışabildiği cam altı resimde başarılı eserler sergiledi. Cam altı resimlerinde önemli yeri olan Şahmeran'ı Türkiye'de dikey yorumlayan ilk sanatçıdır. 2007 yılında Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'ne üye alındı. 2009 yılında 3. Egeart Sanat Günleri'ne katıldı. Eseri, sanat kataloguna seçildi. Sanatın yaratıcılık için vazgeçilmez bir olgu olduğunu ve sanatın bütün dallarının birbirinden beslendiğini düşünen Emine Yedikuvvet, çalışmalarını Bakırköy'deki atölyesinde sürdürmektedir.

Cam altı resim

Cam altı, resmin farklı bir malzeme ve teknikle çalışılmasıdır. Cam altı resim oldukça güçtür. Camın tersinden çalışılması ve camın kaygan olması nedeniyle tüm resim bitmeden çevirip bakılamadığı için, sanatçının gelişmiş desen ve renk bilgisine ayrıca hayal gücüne sahip olması gerekir.
 

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik