HABER DETAY

18 Mart 2011 11:41

Atlar nasıl görür, biliyor musunuz?

Bindiğiniz atın neyi nasıl gördüğünü bilmek, ona yaklaşımınızı değiştirecek.

Atların gözleri balinalar dahil tüm memeliler arasında en büyük olandır. Peki bu büyük gözlü hayvanlar ne kadar iyi görür? Renkleri görebilirler mi, hareketleri nasıl görürler ve en önemlisi atlar karanlıkta nasıl iyi görürler?

Atların gözleri başların her iki tarafında yer almaktadır. Gözlerinin yer aldığı bu açılar onlara dairesel bir bakış açısı sağlar. Bu açı sayesinde ise tam arkalarından gelmekte olan ya da duran herhangi bir canlı ya da nesneyi görebilirler. Bu panoramik bakışı mümkün kılan farklı taraflardaki gözler ile atlar, her iki yanlarına hakim bir bakışa sahip olurlar. Yani içinde bulundukları duruma göre atlar, tek gözleri ile panoramik görüşe sahip olabilirler.

Dürbün bakışı nedir?

Atların, her iki gözleri ile bir dürbünü andıran görüşe sahip olmaları ise panoramik görüşün aksine iki gözü bir arada hareket ettiren bir eylem sistemine bağlıdır. Atlar, bu dürbün görüşü ile direkt karşıyı değil burunlarının hizasını ve alt kısmını görürler. Buradan da atların alınları ile burunları seviyesindeki görüş alanının aslından bir nokta olduğunu anlayabiliriz.
Atlar otlama sırasında rahatlamış bir halde direkt yere bakıyorlarsa burada yine tek gözün kendince serbest kullanılabileceği bakış açısına geçilir. At, bu sırada ilgisini çeken bir şey gördüğü taktirde onu daha iyi görebilmek için başını kaldırır. Eğer bu nesne atın görüş alanında bir noktada işaretlenirse at onu iyi görebilmek için kimi zaman sadece başını kaldırmaktan öteye giderek bütün vücudunu da hareket ettirir. Atlar genellikle koşu ya da yürüyüş zamanlarında daha net ve temiz bir görüş açısına sahip olmak adına her iki gözü aynı yöne yönlendirdikleri dürbün bakışı sistemini kullanırlar.

Rüzgarlı havalarda huzursuz olurlar, çünkü…

Atların büyük gözleri onlara hafif ve yavaş hareketleri dahi seçme yetisi verir fakat; bu yeti bir çok atın rüzgarlı havalarda huzursuz olmasına neden olur. Çünkü rüzgarda savrulan kuma kadar en ufak hareketleri görebilen atlar için fazlaca görüntü kirliliği oluşur.

Atların görüş açıları ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise atın sizi ne zaman göremediğidir. At binerken atın gözlerinden herhangi birini göremiyorsanız o zaman at da sizi görmüyor demektir.

Yapılan araştırmalara göre atlar detayları görmek konusunda da en az insanlar kadar yetenekliler. İnsanlar önlerine konulan 20 satırlık bir metinin 20 satırını da hafızalarına alarak görebilirler, eğer bu örnek atlar üzerinde uygulanacak olsaydı onlar insanlardan sadece yüzde 10'luk daha düşük bir oran ile detayları seçebileceklerdi. Bu da atların en az insanlar kadar iyi görebildiği anlamına geliyor.

Atlarda gece görüşü nasıldır?

Atların çoğu gündüz görüşüne daha çok yatkındır fakat gece görüşleri de vardır. Atların gözleri zayıf ışığa oldukça duyarlıdır, bu da atların gecenin zayıf ışığı ve karanlığında çevrelerini oldukça iyi görebildikleri anlamına gelir. Fakat atların gözleri gün ışığından karanlığa geçerken bu renge kolayca adapte olamaz. Bu da atların çoğu zaman ahırlardaki karanlık bölümlere girmeye direnmelerinin nedenidir.

Atlar renkleri görme konusunda sınırlı bir kabiliyete sahiptirler. Tüm renkleri olduğu gibi ya da biz insanların gördüğü gibi göremezler. Atların nasıl gördüğünü bilmek binicilerin ve at severlerin onlara yaklaşımlarını değiştirmek ve anlamak için oldukça gerekli bir konudur.

Çeviri: Meriç Çetin
 

 

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik