HABER DETAY

06 Mart 2009 14:49

Bir geri dönüşüm hikâyesi

Eski mutfak dolabınızı yeniden başköşeye yerleştirmeye ne dersiniz?

Uygulayacağınız birkaç iyi fikir ve dekorasyon konusundaki profesyonel ipuçlarıyla, evinizde yılların eskitemediği bir tarz sağlayabilir, mükemmel bir geri dönüşüm hikâyesine şahitlik edebilirsiniz.

Konserve kutularının kapaklarından keseceğiniz renkli pul ve minik balık şekilleri ile eski mutfak dolabınızı yeniden başköşeye yerleştirebilirsiniz. Çevreci yaklaşımınız nedeniyle de kendinizi kutlayın!

Malzemeler: Eski bir ahşap dolap, lake akrilik boya (yeşil ve mavi), resim fırçası, mavi ve yeşil tonlarda bir düzine konserve kutusu, metal kesmek için pense budama makası, yapıştırıcı, koruma eldiveni.

Uygulama: Konserve kutularını atmayın, onlara ikinci bir şans verin! Balık pulları ya da balık şeklinde keseceğiniz parçalar, sıradan bir eşyanızı çok hoş bir düzenlemeye dönüştürecek. Bunun için renkli kutular seçin ve kullanacağınız renklerin zemin rengine uygun olmasını sağlayın. Kestiğiniz konserve kapaklarına farklı boylarda balık resimleri çizin. Büyük kutu kapaklarından balık pulu formunda keseceğiniz parçalar ile bir çekmecenin tamamını bile kaplayabilirsiniz. Bu yöntemi yenilemek istediğiniz her mobilyada kullanarak farklılık yaratabilirsiniz. Alüminyum teneke kutular plastik şişelerde, benzer şekilde bir abajurda, kâse ve fincanlarınızda yeniden hayat bulabilir, hayal gücünüzü sınırlamayın yeter.

Önemli not: Kesim aşamalarının görünürlüğü açısından fotoğraflarda eldiven kullanılmadı.
Ancak metalle yapacağınız işlemlerin tamamında dikkatli olmanızı öneriyor ve eldiven giymenizi tavsiye ediyoruz.

1. Mobilyayı temizledikten ve kurumasını bekledikten sonra, dolap kapakları ve çekmecede mavi, diğer kısımlarda yeşil lake akrilik boyayı iki kat uygulayın.

2. Konserve kutularını dikkatlice yıkayın. Budama makası ile kapakları kenarlarından kesin. Kapak kesme işlemini metal kesici pense ile tamamlayın.

3. Mavi renkli kutuları öncelikli tercih edin. Balık pulları yapmak için büyük kapakları dörde kesin ve kestiğiniz parçaların bir tarafını yuvarlatın.

4. Kestiğiniz parçaların arka kısmına keçeli kalemle balık şekilleri çizin. Çizilen kısımda yeşil tonların olmasına dikkat edin. Farklı boylarda birçok balık çizin.

5. Pense yardımıyla balıkları kesin. Hareketli görünüm için balıklardan bazılarının kuyruk ve baş kısımlarını birbirinden ayırın.

6. Metal kısım üzerine yapıştırıcı sürün ve biraz kurumasını bekleyin. Aynı zamanda yapıştırmak istediğiniz kapak ve yerlere de bir parça boya uygulayın.

7. Balıkları birer birer dolap kapağına yapıştırın. Sardalye sürüsü etkisi yaratmak için de bazılarını üst üste ve yakın aralıklarla yerleştirin.

8. Çekmecenin ön yüzüne alttan başlayarak sırasıyla pulları yapıştırın. Pulların artan kısımlarını kesin ve üzerlerine ağırlık koyarak kurumaya bırakın.

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik