HABER DETAY

30 Haziran 2012 13:17

Takılarını hayal ederek tasarlıyor!

Bilezikler, rengarenk kolyeler, yüzükler kıyafetlerin kaçınılmaz kombinleri oldu. Selen Yazıcı’dan yaz modası tüyoları...

 
Selen Yazıcı, Marnom markası ile hem ucuz, hem de şık ve gayet moda aksesuarlar ve takılar yaratıyor. Hem marka şahane hem de tasarımcısı... Yazıcı ile takı serüvenini ve senenin modasını konuştuk.
 
Tasarımcılık serüveninize nasıl başladınız?
 
Çocukluk yıllarımdan beri takı yapmaya hep merakım oldu fakat mesleğimin bu alanda olacağını hiç düşünmemiştim. Mutfağa merakım çok fazlaydı ve takı yapmaktan daha ağır basıyordu. Babam, ablamın ya da benim takı tasarımcısı olmamızı hep istemiştir ama bu konuda bize hiç baskı yapmadı. Ben de mutfak hayallerimin peşinden giderek gastronomi okuluna gittim. Zaten başka bir seçenek hiç düşünmedim ancak okula başladıktan sonra bu mesleğin benim için doğru olmadığını anladım ve bir süre ne yapacağımı düşünmek için okulu dondurdum. Bu sırada ablamla beraber hayvan barınaklarına yardım için bileklik yapıp satmaya başladık. Derken Türkiye’deki büyük firmalardan birinden numune takı koleksiyonu yapmamız için talep geldi, hemen işe koyulduk. Onların tarzına uygun koleksiyon çıkardık ve kabul edildi. Bu işten çok fazla keyif aldığımı fark ettim ve bu alanda işe koyuldum. Kendime bir atölye kurdum ama sadece boncuk dizmekle yetinmek istemedim. Sadekar Harityun Özsemerciyan ile tanıştım. Gerçekten onunla tanıştığım için çok şanslıyım çünkü alanında çok iyi bir usta ve bana her şeyi o öğretiyor. Bir de bu meslekte karşılıklı güvenirlik çok önemli. Her şey bunun üzerine kurulu yoksa iş yapabilmek çok zor olurdu. Her gün yeni bir şey öğreniyorum. Daha sonra kendi markamız olan Marnom’u yarattık. Pirinç, gümüs ve altınla çalışmaya başladık. Çarşıda bir tabir var, “Altının tozunu bir kere yutarsan bir daha vazgeçemezsin” diye. Gerçekten de öyle.
 
 
‘Pırlanta ve Swarovski vazgeçilmez taşlarım’
 
- Nasıl malzemelerle çalışıyorsun?
 
Hemen hemen olabilecek bütün malzemelerle çalışıyorum. Pirinç, bronz, gümüş, altın... Taşlarda da zirkon, yarı değerli taşlar, pırlanta ve özellikle Swarovski vazgeçilmezim.
 
- Gayet uygun fiyata çok şık şeyler yapıyorsun. Bunun sebebi nedir?
 
Ben yüksek kalitede ürünleri piyasadaki birçok markaya göre daha uygun fiyatlı veriyorum. Aslında işçiliğim aynı hatta belki daha fazla... Bu işi yapmadan önce neden uygun fiyatlı tarz, güzel takılar yok diye yakınıyordum şimdi bunu başardım.
 
- Koleksiyonlar nasıl ortaya çıkıyor?
 
Koleksiyonlar hazırlanırken önce uzun bir araştırma yapılıyor. Önümüzdeki sezonun modası ne, hangi renkler var, tarz nasıl... Sonra en zor kısmı koleksiyon için bir karakter oluşturmak. Ürünler birbirinden kopuk olmamalı. Sonra bir konsept belirleniyor ve bunun üzerinden yola çıkıyorum. Örneğin Marnom Splash koleksiyonu su damlacıklarından ilham alınarak tasarlandı.
 
- Yeni projelerin var mı?
 
Yeni proje çok ama hepsini bir anda gerçekleştirmek mümkün değil. Öncelikli olarak hedefim www.marnom.com’da online alışveriş yapabilme şansını sunmak. Ardından yeni bir koleksiyon hazırlayacağım. Bir sene sonra da mağaza açmak gibi bir hedefim var.
 
- Koleksiyonun nerelerde satılıyor?
 
Şu anda Marnom ürünlerine www.lidyana.com’dan ulaşabilirsiniz.
 
 
“Farkım ürünlerimi kendim yapmam ve özgün olması”
 
- Seni diğerlerinden farklı kılan nedir?
 
Bu iş sanıldığı kadar kolay ve basit değil. Takı yapmak, koleksiyon çıkarmak modayı takip etmek, aynı zamanda farklı olabilmek gerçekten çok fazla özveri istiyor. Bir ürünün ortaya çıkması için birçok ustanın elinden geçmesi gerekiyor. Sadekar, mihlamacı, cilacı gibi... Benim farklılığım ürünlerimi kendim yapmam ve ürünlerimin özgün olması.
 
 
- Takı tasarımının en zor yanı nedir?
 
Bazen hayal ettiğimi çizerek anlatıyorum. Gerçeği hayallerimdeki gibi olmayabiliyor ama tasarım önemli. Tasarım ile beraber ürünün kullanışlı olması da... Ürün bitmeden sonucunun nasıl çıkacağını kestirmek de çok önemli. Çünkü yapım aşamasında cilası olmadan taşlar mıhlanmadan ürün kendini göstermiyor. Ürünün bitişinin nasıl olucağını hayal ederek tasarlıyorum.
 
Ayşe Brav

Yorum 0
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.
Giriş yapmak için tıkla!

Gönderildi Güvenlik Kodu Yanlış Girildi Öneri Üyelik